Kalistenika treningi dla początkujących ?>

Kalistenika treningi dla początkujących

Kalistenika to siłowy trening, który opiera się na ćwiczeniach wykorzystujących masę swojego ciała. Jej największym plusem jest to, iż nie trzeba tu żadnych zbędnych sprzętów. W takich treningach bardzo istotna jest jednak metoda czynienia poszczególnych ruchów – nie należy urzeczywistniać ich niedbale.

Ten typ fizycznego wysiłku wykorzystywany był już przez starożytnych Rzymian i Greków – źródła z tego okresu mówią, iż kalistenika wykorzystywana była też przez Spartan, którzy przygotowywali się do bitwy pod Termopilami. Poza tym, tego typu treningi odbywali również gladiatorzy ćwiczący na wyjątkowych kondycyjnych obozach. W XIX stuleciu Friedrich Ludwig Jahn, pruski wojskowy, wynalazł specjalne przyrządy do ćwiczeń – na przykład drążek. Jednak kalistenika dla początkujących dopisuje profesjonalnie ciału.

Trening kalisteniczny może wyrzeźbić całe ciało a także mimo wszystko nie jest to takie skomplikowane. Wystarczy sześć ćwiczeń, by móc weselić się pięknie wyrzeźbioną sylwetką – oczywiście, te ćwiczenia należy robić systematycznie. Zalicza się do nich głównie pompki, podciągania na drążku i przysiady. Im lepszą osiągamy sprawność, tym wyższy poziom ćwiczeń powinniśmy selekcjonować. Osoby początkujące nie powinny wykonywać zbyt skomplikowanych akcji, by nie naciągać mięśni oraz nie zniechęcać się do dalszych treningów.

Kalistenika to wyjątkowy sport – aby wprawdzie była ona naprawdę skuteczna, należy ustalić plan wykonywanych ćwiczeń. Chodzi tu przede wszystkim o ilość powtórzeń oraz określanie stopnia trudności. Osoby początkujące najczęściej rozpoczynają od dwóch treningów w tygodniu. Nie trzeba też od razu wykonywać wszystkich ćwiczeń na raz – można je wykonać w poszczególnych kawałkach dnia. Po kilku tygodniach trudność ćwiczeń należy podnieść, nie wolno jednak przesadzać – zbyt duży wysiłek może skończyć się nawet niezwykle gorzką kontuzją.

Tak naprawdę trening kalisteniczny wciąż nie jest tak popularny, choć jego wielbiciele usiłują to odmienić. W Polsce założona została specjalna wspólnota o nazwie Street Workout Poland, za sprawą której popularyzowana jest nie tylko kalistenika, ale również street workout.

Comments are closed.